گوگل آلفابت

آلفابت

چند روز قبل بود که شرکت آلفابت چهارمین شرکت یک تریلیون دلاری در آمریکا شد.

سرگی برین

گوگل

گوگل(Google ) یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه فناوری اطلاعات شامل جستجوی اینترنتی ، رایانش ابری و تبلیغات ، نرم افزار و سخت افزار است.

این شرکت توسط “لری پیج” و “سرگئی برین” تاسیس شد که هر دوی آن ها در دانشگاه استنفورد به عنوان دانشجوی دکترا حضور داشتند و با نام مردان گوگل شناخته می شدند.

گوگل بر گرفته شده از واژه گوگول که به معنی «یک عدد و صد صفر جلوی آن» است که نوعی شعار و در واقع مقصود موضوع اینست که گوگل قصد دارد تا سرویس‌ها ، اهداف و اطلاع‌رسانی و اطلاعات خود را تا آن مقدار در وب در جهان گسترش دهد.گوگل به‌طور تخمینی دارای بیش

لری پیج

از یک میلیون سرور در سراسر جهان است ، و روزانه بر روی بیش از یک میلیارد درخواست جستجو ، و حدود ۲۴ پتابایت داده تولید شده توسط کاربران پردازش انجام می‌دهد  در نتیجه رشد سریع گوگل از بدو ثبت شدن شرکت ، زنجیره‌ای از محصولات ، خرید و شراکت با شرکت‌های دیگر بود.

این شرکت محصولات اینترنتی سودمندی مانند سرویس ایمیل جی‌میل و شبکه‌های اجتماعی گوگل را به کاربران خود پیشنهاد می‌دهد.

تاسیس آلفابت

تأسیس این شرکت در تاریخ دهم اوت ۲۰۱۵ از طریق وبلاگ رسمی گوگل به‌ طور رسمی اعلام شد مؤسسان شرکت آلفابت لری پیج و سرگئی برین هستند که پیش از این نیز با همکاری یکدیگر گوگل را پایه‌گذاری نموده بودند. پیج مدیر عامل اجرایی شرکت الفابت و برین مدیر عامل این شرکت خواهند بود و ساندرا پیچای به عنوان مدیر عامل اجرایی گوگل جایگزین لری پیج خواهد شد

شرکت آلفابت چیست؟

 آلفابتAlphabet Inc شرکت فناوری هلدینگ امریکایی مستقر در کالیفرنیا است که شرکت گوگل زیرمجموعه‌ای از آن است.

با تأسیس این شرکت، گوگل بزرگ‌ترین زیرمجموعه شرکت مادر خواهد بود و چندین بخش از جمله گوگل مپس ، یوتیوب و اندروید به صورت زیرمجموعه‌ای از شرکت گوگل باقی خواهند ماند.

شرکت آلفابت

علاوه براین ، بعضی از زیرمجموعه‌های تازه‌تر شرکت گوگل ، مثل سرمایه‌گذاری و بخش تحقیقات ، واحد اتوماسیون خانگی هوشمند به نام نست ، بازوی هواپیماهای بدون سرنشین ، شرکت گوگل ایکس به‌عنوان آزمایشگاه تحقیقاتی گوگل ، کالیکو شرکتی که برای بهبود شرایط زندگی انسان‌ها فعالیت می‌کند و لایف ساینس که روی پروژه‌هایی چون تماس‌های هوشمند برای بیماران دیابتی کار می‌کند نیز از زیرمجموعه‌های الفابت خواهند بود.

شرکت آلفابت چهارمین شرکت یک تریلیون دلاری آمریکاست

معنای آلفابت

در نوضیح معنای آلفابت ذکر این نکته خالی از لطف نیست که حقیقتا آلفابت نام جدید شرکت گوگل است آن هم به دلیل احساس نیاز به دامنه گسترده تری برای بازتاب محصولات و خدمات این کمپانی ، این یک گمانه زنی نیست بلکه تصریح یکی از موسسان آلفابت ، لری پیج ، است که در صفحه ی Blogspot  در توجیه معرفی آلفابت نوشت با هدف جایگزین کردن نام آلفابت به جای گوگل ، در چشم انداز آن ، ظهور یک شرکت تجارت عام دیده میشود.

حال اگر سوالی درباره تکلیف سهام شرکت گوگل دارید پایه گذاران آلفابت فکر آنجایش را هم کرده اند ، تمام سهامی کمپانی گوگل ، به صورت خودکار در کمپانی آلفابت به همان تعداد سهام تبدیل خواهد شد.

شاید بهتر باشد برای دریافت معنای آلفابت به توضیحات بنیانگذاران خود آن رجوع کنیم:

“لری پیج” دلیل انتخاب واژه الفابت را ابن طور بیان می کند:”آلفابت به معنای مجموعه ای از حروف است که با هم این زبان را تشکیل میدهند ، زبانی که خود یکی از مهم ترین اختراعات بشر است
مهندسین گوگل توسط حروف الفبا جستجو های کاربران را دسته بندی می کنند در ضمن کلمه Alphabet از دو بخش Alpha و bate تشکیل شده است که بخش اول آن در ادبیات مالی ، معادل بازگشت سرمایه است و این همان چیزیست که ما به دنبالش هستیم”.

چشم انداز آلفابت

اما حالا بنگریم به چشم انداز آلفابت ،که به چشم لری پیج ، هیجان انگیز مینماید:

– اجرای پروژه های جاه طلبانه

– فراهم شدن فرصت برای ایجاد که شکوفا خواهند شد

– دنبال کردن اهداف بلند مدت

– تقویت کسب و کار

– سرمایه گذاری در حوزه های جدید ضمن حفظ تناسب با منابع موجود

– ارتقای سطح استاندارد و بهبود کیفیت زندگی انسانها

– بهبود ارتقای هر چه بیشتر گوگل به مدد افزایش تمرکز بر شاخه های مختلف کاری

ساختار جدید کمپانی گوگل

در ساختار جدید کمپانی، دیگر گوگل شامل بخش‌هایی با حوزه‌ی فعالیت غیرمرتبط نبوده و این بخش‌ها مستقل از گوگل زیر چتر آلفابت به فعالیت خواهند پرداخت.

از این پس گوگل در راستای سازمان‌دهی اطلاعات و در دسترس قراردادن آن در اقصی نقاط جهان برای تمام کاربران به فعالیت خواهد پرداخت.یعنی گوگل به اصلی‌ترین فعالیت تعیین شده برای آن در ابتدای تاسیس که همانا مرتبط با اینترنت است، باز خواهد گشت.

از جمله‌ی کمپانی‌هایی که از گوگل جدا شده و بصورت مستقل زیر پرچم آلفابت به فعالیت خواهند پرداخت باید به Life Science و Calico اشاره کرد. لایف ساینس در زمینه‌ی ساخت لنز‌های سنجش میزان گلوکز اشک به فعالیت می‌پردازد. فعالیت کمپانی دوم نیز در حوزه‌ی توسعه‌ ی دانش انسان‌ها از زندگی و ایجاد امکان کنترل طول عمر انسان‌ها است.

ارسال یک نظر

4 × چهار =